User Tools

Site Tools


project:tool_lending:start

Tool lending network

Tool lending network
barter.jpg
founder: ruza
depends on: BrmBüro
interested: b00lean,
blackhead,
blami
software license:
hardware license:

~~META: status = suspended &relation firstimage = :project:barter.jpg ~~

Krátký popis

Sociální síť umožňující “tool sharing” (“Potřebuji použít, ale ne tak často abych musel vlastnit”) i prozaičtější funkcionalitu správce brmlabí knihovničky.

Status

Cekame na vystupy a pripominkujeme vyvoj BrmBuro projektu

Motivace

premyslel jsem, ze s fungujicim hackerspacem prirozene vznikne nekolik okruhu ruzne dostupneho vybaveni, ktere by v ramci rozsireni moznosti toho co lze realizovat bylo dobre podchytit a zajistit efektivni vyuziti prostredku. Potencialne dostupne vybaveni bych rozdelil na skupiny jako vybaveni dostupne:

  • I. CLENUM PRIMO V PROVOZOVNE hackerspace/knihovny
  • II. PRES CLENY hackerspace/knihovny (“mam doma/muzu zajistit”)
  • III. PRES NECLENY hackerspace/knihovny (verejnost)

U I. skupiny staci pro efektivni vyuziti clenovi navstivit hackerspace a prehled o rozsahu vybaveni ziska jednoduchym rozhlednutim se, pripadne osobnim dotazem. Podchyceno samou existenci brmlabu.

U II. a III. skupiny je problematictejsi ziskat predstavu o moznostech, kdo ma k dispozici jake prostredky/naradi/hw, jelikoz se nenachazeji na jednom jednoduse prohlednutelnem miste. Zarizeni maji lide doma a casto jej naplno nevyuzivaji. Spousta projektu muze realizacne ztroskotat na tom ze si konkretni lide mezi sebou nevymeni informace “potrebuju”,“muzu pujcit”.

“Potrebu pouzit” v kombinaci s “nepotrebou vlastnit” lze resit klasickym systemem nabidky a poptavky. Tedy v dnesni dobe bychom navrhli web kam se nabizejici zaregistruji, vyplni do sveho profilu jake zarizeni nabizeji k uziti (vrtacka, michacka, mikroskop,..) a jakou formou (“mam doma”, “muzu zajistit”), podminky. Poptavajici pak budou v takovem systemu vyhledavat jake zarizeni jsou v teto siti k dispozici, u koho, v jake lokalite a jakou ma nabizejici reputaci (uzivatele po zapujcce otaguji protistranu zda byli spokojeni ci ne, obdobne jako ve stavajici podobe aukro.cz/ebay apod). Sire nabidky muze svym rozsahem zahrnovat jak jediny ze tri vyse definovanych okruhu, tak jejich libovolnou kombinaci (muze slouzit jen clenum ke zjisteni co nabizeji ostatni clenove k uziti (uziti pouze v komunite II.skupiny), muze zahrnovat i verejnost (II.+III.skupina) atd). Nektera reseni maji pouhou podobu virtualni site, nektera v sobe zahrnuji i knihovnu (misto ktere funguje jako klasicka knihovna s knihami akorat se v ni manipuluje s jinymi predmety)

Subjekty a objekty

Subjekty (neboli kdo)
  • jsou jednoduše registrovaní uživatelé sítě TLN.
Objekty (co se dává k dispozici)

Z brainstormingu vyplynuly následující objekty dočasného poskytnutí.

  • obekty typu tools/nářadí/přístroje apod
  • objekty typu skills/umím zařídit
  • knihy v brmlab knihovně

Řešení

  • Inspirace:

Samozrejme nejsme prvni koho neco takoveho napadlo, uz pred triceti lety vznikla tzv. Tool Lending library v Berkeley. http://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Public_Library#Tool_lending_library Jedna se o reseni typu I+II+III a je dostupna pouze obyvatelum Berkeley.

Zaver: v CZ nedostupne

  • Komercni CZ primarne kamenne obchody:

i v cechach se najdou “pujcovny naradi” apod. casto vsak za komercni ceny (v radu stovek Kc/den). reseni typu I+III

Zaver: casto drazsi, mozno uzit jako zalozni reseni

  • Komercni CZ internetove reseni:

web http://pujcsi.cz lokalni ceske reseni, cca 3 roky provozu. web v soucasne dobe postrada implementovanou “uzivatelskou reputaci”, coz je zrejmou pricinou jeho stale pomaleho rozjezdu. Status k zari 2010 “nad systémem hodnocení také uvažujeme, ale nyní hledáme nové programátory takže je nutné ještě nějakou dobu vyčkat do zavednení nových funkcí.” Reseni typu II+III.

Zaver: chybi “user reputation” (mozna docasne), provozovatel webu si bere z kazde zapujcky provizi 7%

  • Vlastni reseni:

Uvazovat o vlastnim reseni ma smysl pokud nam jde o reseni zahrnujici II.skupinu a zaroven pokud neexistuje plne vyhovujici existujici reseni (napr. cenou)

  • U.HELP (umrelo ve fazi rozvahy)
  • BrmBüro - momentalne nejnadejnejsi kandidat

Brainstorming

Harvieho picung

  • Vzdycky jsem tohle bral jako primarni ucel hackerspacu (kdyz pomineme socialni vyznam). Protoze hackerspace je proste nejaka forma spolecneho “vlastnictvi” materialu, nastroju (a pronajmu prostor). ma vubec smysl resit to jako projekt? Spis by sme meli udelat projekt inventarni evidence a ucetnictvi - spolu se systemem pridelovani prostredku na projekty a evidovani vypujcek… To chce nejaky ucetni software pro Linux, databazi na ulozeni inventare a nekoho kdo to bude vsechno spravovat. Mozna je to overkill, ale dalo by se to (aspon inventar) resit i pluginem do dokuwiki…

Blackheadovske reseni

  • Ja jsem Brmlabu uz pred nejakou dobou predal pres ruzaka seznam - nabidku veci http://blackhead.cz/hackerspace/equipment.html/, ktere mam k dispozici. Ja jsem ZASTANCEM reseni otevrene pujcovny.
  • Navic jsem presvedcen o tom, ze by se hodilo i neco jako know-how knihovna. Kazdy kdo dela neco, co je potencialne uzitecne i pro jine (instalateri, elektrikari, IT-ci, profi ridici, ale treba i financnici, pravnici, psycholog, lekar, aj.), by mohl napsat par radku do seznamu: ja delam tohle, tohle a tohle. Ostatni pak muzou bud toho cloveka pozadat o konzultaci, radu, pomoc, nebo primo spolupraci. A nerikam, ze to ten clovek musi vzdy chtit delat za darmo (ale bylo by to fajn, ne? ;-) ). Ja uz jsem takovou “komunistickou” myslenku nejakou dobu slechtil ve svoji hlave a myslim ze na zakladech Hackerspace-u by to slo postavit.
  • Naprosto souhlasim s potrebou evidence majetku a ucetnictvi, se systemem evidence zapujcek… Pokud jde o databazi, pripadne reseni problemu s inventarizaci spojenych, rad pridam ruku k dilu. Pokud to bude nekoho zajimat: U.HELP
  • Pokud bude neco OVER-KILL, tak to, az to bude v Brmlabu fungovat na RFID, kazdej clen bude mit svuj ID token a na kazde pujcitelne veci bude RFID TAG a kdyz to nekdo bude chtit, mazne si na ctecku svoje ID a pak ID toho predmetu. Hmm? Co vy na to?

Ruza

  • jsem zastancem nazoru ze nechceme vytvaret “byrokraticky” system pokud to neni nutne. Jsem PROTI reseni technologiemi RFID, vedeni evidence apod, pokud to neni opravdu nutne (naridi nam to nejaky zakon).
  • Vyhneme se situacim “Jezis to ti asi nemuzu pujcit, kdyz to nema IDcko”.
  • Smyslem neni ani to, aby spravcem takoveho systemu byla jedna entita (at predstavovana konkretnim clovekem nebo nejak definovanou omezenou skupinou). Smyslem je vytvorit system ktery bude spravovany samotnymi uzivateli a jeho primarnim smyslem bude spojit ZDROJ (nekoho kdo neco ma) s UZITIm (casoprostorem kde je potreba), subjekt s objektem, nikoli vytvareni nadbytecne rezie vedenim evidence.

Harvie

…pise skladovy system pro Arachne. https://github.com/harvie/sklad (screenshot naleznete v historii wiki, nejaky mrzuty puritan ho zrejme smazal)

project/tool_lending/start.txt · Last modified: 2016/11/28 01:35 by ruza